Interactive Brokers a BrokerJet

Ak chcete obchodovať na burze ako individuálny investor alebo špekulant je potrebné, aby ste si založili účet u brokera. Tento broker potom pôsobí ako sprostredkovateľ medzi vami a burzou, na ktorej chcete kupovať finančné inštrumenty. Výber medzi brokermi je veľmi široký a preto ešte predtým ako si u neho založíte konto je dôležité získať o danom brokerovi čo najviac informácií. Odlišnosti medzi jednotlivými brokermi nájdeme hlavne vo výške poplatkov, v prístupe k jednotlivým burzám a jednotlivým finančným inštrumentom. Poďme si teda v stručnosti predstaviť dvoch vybraných brokerov.

INTERACTIVE BROKERS

Pravdepodobne najznámejší broker je firma Interactive Brokers (IB). Je to broker, ktorý ponúka prístup na všetky významné svetové burzy za veľmi prijateľné poplatky za realizovaný obchod – za tzv. commissions. Štruktúru commissions nájdete TU. Určitou nevýhodou je to, že klient platí poplatok za neaktivitu, čo znamená, že ak do mesiaca nerealizujete nákup/predaj v určitom množstve, broker si naúčtuje menšiu sumu za neaktivitu. Ďalšou menšou nevýhodou sú poplatky za trhové dáta, ktoré si musíte objednať, ak chcete obchodovať na jednotlivých burzách. Napríklad ak chcem kúpiť na viedenskej burze akcie nejakej firmy, musím si objednať trhové dáta z viedenskej burzy. Štruktúru poplatkov za trhové dáta v Interactive Brokers nájdete TU. Ďalším miernym obmedzením pre potenciálnych klientov tohto brokera je to, že vám neotvorí účet pod 10 000 USD.

BROKERJET

BrokerJet je broker, ktorý pôsobí aj na Slovensku a v Česku. Tento broker spadá pod rakúsku bankovú inštitúciu Erste Group Bank AG – materská spoločnosť Slovenskej sporiteľne. Výhodou tohto brokera je prístup k relatívne všetkým dôležitým burzám v Európe a USA. Taktiež registrácia a prípadná komunikácia s brokerom je v českom resp. slovenskom jazyku. Finančné prevody sa vykonávajú cez Slovenskú sporiteľňu a znamenajú menšie alebo aj nulové poplatky za prevody oproti zahraničnému prevodu do IB. Na pobočke Slovenskej sporiteľne vám overia vašu komisionársku zmluvu, ktorú je potrebné pri zaregistrovaní vyplniť.

Otvorenie účtu nepodlieha žiadnemu minimálnemu vkladu, čo je ďalšia výhoda oproti Interactive Brokers. Taktiež, ak chcete kupovať akcie firiem nepotrebujete si objednať žiadne market data. Pri nákupe resp. predaji teda platíte iba commissions brokerovi. Týmto sa dostávame k nevýhode a to k spomínaným zvýšeným commissions, ktoré sa pohybujú zhruba od 10 Eur za jeden zrealizovaný pokyn (za nákup a predaj je to spolu 20 Eur). Tieto poplatky závisia od jednotlivých búrz a iných kritérií. Podrobnú tabuľku o poplatkoch nájdete TU.

Je teda na každom z nás, aby zvážil jednotlivé výhody a nevýhody, ktoré sú späté s rôznymi brokermi. Samozrejme existuje ďalšie kvantum brokerov, ktorý sprostredkovávajú svojim klientom prístup na burzu.

Jednotlivý návod na založenie účtu v jednotlivých brokerských domoch na túto stránku dávať nebudem, preto ak vám v prípade registrácie nebude niečo jasné alebo budete chcieť poradiť, kľudne sa opýtajte v DISKUSII.

PRIESTOR NA DISKUSIU K TOMUTO ČLÁNKU NÁJDETE TU.

<- Kliknite,ak sa vám článok páčil.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


+ 6 = fourteen

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>