Superinvestor Walter Schloss

V dnešnom článku sa po predchádzajúcom hodnotení Portfólia Europe opäť obzrieme do minulého roku 2012. V ňom sa okrem dôležitých ekonomických správ a príjemného zhodnotenia portfólia  stala aj jedna pomerne smutná udalosť. V polovičke februára (19.2.2012) nás vo veku 95 rokov opustil Walter Schloss. Napriek tomu, že jeho meno nie je širokej investorskej verejnosti až tak známe, dokázal tento chlapík počas svojej 50 ročnej kariéry zhodnocovať svoje portfólio priemerne o 15,3% ročne (index S&P 500 mal za rovnaké obdobie priemernú výkonnosť približne 10%), čím sa radí medzi najúspešnejších investorov všetkých čias.

Walter Schloss ako predstaviteľ value investingu začal svoju kariéru ako 18 ročný poslíček na Wall Street. Časom začal navštevovať legendárny kurz Benjamina Grahama, ktorý ho vo svojej investičnej spoločnosti Graham-Newman Partnership neskôr aj zamestnal. V roku 1955 založil vlastnú investičnú firmu, kde spravoval financie svojim investorom. Aktívnemu investovaniu sa venoval až do roku 2003 (svoj fond však zavrel o tri roky skôr). V roku 1984 ho Warren Buffett zahrnul do svojho článku “The Superinvestors of Graham-and-Doddsville“, kde sa na príkladoch úspešných investorov snažil vyvrátiť tézu efektívnosti trhov. “Walter jednoducho vie, ako identifikovať cenné papiere, ktoré sa predávajú za cenu nižšiu ako je ich hodnota. A to je všetko, čo robí. Vlastní oveľa viac akcií ako ja, no napriek tomu sa o ich podstatu biznisu zaujíma oveľa menej. Nezdá sa, že by to na Waltera malo nejaký vplyv. Vlastne, to je jeho najväčšia sila, nikto nedokáže mať na neho výrazný vplyv”, napísal o ňom Warren Buffett.

Ako vidno, Walter Schloss bol a stále je v investorskej komunite aj napriek menšiemu mediálnemu pozlátku veľmi rešpektovaný a uznávaný.

16 “ZLATÝCH” PRAVIDIEL INVESTOVANIA WALTERA SCHLOSSA

1. Cena je najdôležitejším faktorom vo vzťahu k hodnote

2. Pokúste sa stanoviť hodnotu podniku. Pamätajte, že akciový cenný papier predstavuje časť podniku a nie je to iba kus papiera.

3. Používajte book value ako začiatočný bod pri stanovení hodnoty podniku. Uistite sa, že dlh podniku nepresahuje 100% equity (základné imanie a emisné ážio pre common stock)

4. Buďte trpezlivý. Cena nevzrastie okamžite.

5. Nenakupujte podľa rôznych tipov alebo kvôli vidine rýchleho zhodnotenia. To nechajte na profesionálov, ktorí to dokážu (ak to dokážu). Nepredávajte po zlých správach.

6. Nebojte sa byť vo svojich investičných rozhodnutiach samotár, ale buďte si istý, že to čo robíte, robíte správne. Nemusíte si byť 100% istý, ale vždy sa snažte hľadať aj slabosti vo vašom myslení. Nakupujte po poklese a predávajte po raste.

7. Ak už urobíte rozhodnutie, buďte odvážny a stojte si za ním.

8. Majte svoju filozofiu investovania a snažte sa ju dodržiavať. Dodržiavaním vyššie spomenutého som našiel cestu ako byť úspešný.

9. Nepredávajte zbrklo. Ak cena akcie dosiahne úroveň, o ktorej ste presvedčení, že je férová, môžete predávať. Častokrát však cena vzrastie o 50% a ľudia predávajú a vyberajú profit. Napriek tomu sa vždy pred predajom opäť posnažte prepočítať hodnotu podniku a zistite, kde sa nachádza cena akcie vo vzťahu k book value. Buďte si vedomý úrovne akciového trhu. Sú výnosy nízke a PE ratio vysoké? Láme akciový trh historicky najvyššie rekordy? Sú ostatní investori príliš optimistický atď.?

10. Keď nakupujete, je veľmi priaznivé kupovať akciu pri historických minimách za posledných pár rokov. Akcia vzrastie na úroveň 125 bodov a potom poklesne na 60 bodov a vy si myslíte, že táto úroveň je atraktívna. Ak tri roky predtým bola na úrovni 20 bodov, nemusí to tak byť.

11. Radšej kupujte assets (aktíva) s diskontom ako earnings (kupovanie na základe ziskov a ich predikcií do budúcnosti). Earnings sa môžu krátkodobo výrazne meniť, pričom assets sa zvyčajne menia pomaly. Ten kto kupuje na základe earnings, musí vedieť o podniku oveľa viac.

12. Počúvajte názory ľudí, ktorých rešpektujete. To však neznamená, že bude konať podľa nich. Pamätajte na to, že ide o vaše peniaze a je oveľa ťažšie si ich udržať ako zarobiť. Akonáhle raz stratíte veľa peňazí, je ťažké ich získať späť.

13. Snažte sa, aby vaše emócie neovplyvňovali vaše rozhodnutia. Strach a pažravosť vedia najviac uškodiť pri investovaní.

14. Pamätajte na efekt úročenia (pravidlo 72). Napríklad, ak dosiahnete zisk 12% za rok a peniaze znovu reinvestujete, svoju čiastku zdvojnásobíte za 6 rokov (bez zahrnutia daní). Ak vydelíte číslo 72 vašim ročným zhodnotením, zistíte, za koľko rokov zdvojnásobíte investovaný kapitál.

15. Preferujte akcie namiesto dlhopisov. Dlhopisy limitujú váš zisk a inflácia znižuje vašu kúpnu silu.

16. Buďte opatrný pri používaní páky (leverage). Môže sa vám to vypomstiť.

PRIESTOR NA DISKUSIU K TOMUTO ČLÁNKU NÁJDETE TU.

<- Kliknite,ak sa vám článok páčil.