Akcie z kupónovej privatizácie – výhody a nevýhody

Už dlhšiu dobu sme sa na našom investičnom portáli Value-Investing,sk nevenovali problematike slovenských akcií. V dnešnom článku si preto skúsime zosumarizovať výhody a nevýhody vlastníctva akcií z kupónovej privatizácie.

VÝHODY

Akcie slovenských firiem majú “svoj vlastný svet”

Slovenské akcie takmer vôbec nekorelujú s hlavnými svetovými akciovými indexmi a počas roka si “žijú svoj vlastný život”. Čo z toho vyplýva? Akcie na Bratislavskej burze cenných papierov by mohli slúžiť ako veľmi dobrý nástroj na diverzifikáciu portfólia u investorov, ktorý majú nakúpené zahraničné cenné papiere. Keďže všetky akciové indexy sú medzi sebou vysoko korelované, nákupom slovenských akcií by mohol investor aspoň z časti eliminovať riziko diverzifikácie.

Dobre známe prostredie

Akcie firmy ako je Slovnaft, Tatrabanka alebo VÚB sú slovenskému investorovi určite oveľa bližšie ako akcie menej známych zahraničných firiem. Znalosť slovenského podnikateľského prostredia tak môže byť vnímaná ako psychologické plus pri nákupe slovenských akcií.

Pomerne nízke ocenenie

Akcie na Burze cenných papierov v Bratislave sa vo veľkej miere obchodujú s diskontom. To znamená, že väčšina akcií sa obchoduje s nízkymi násobkami book value alebo earnings. Možno teda z časti povedať, že nákup vybraných akcií by mohol byť celkom výhodnou kúpou.

Vidina duálneho listingu

Už dlhšiu dobu sa špekuluje o prepojení Bratislavskej burzy cenných papierov s nejakou inou, geograficky blízko položenou burzou. Do úvahy by v našom prípade prichádzala Burza cenných papierov v Prahe alebo Varšave. Najmä poľská burza je v rámci Európy veľmi známym miestom obchodovanie s približne 300 kótovanými firmami. Najpravdepodobnejší variant sa však javí spolupráca s Burzou cenných papierov v Prahe. Otázka však znie kedy a akou formou. Na to však nevieme fundovane odpovedať.

NEVÝHODY

Nedôvera v kapitálový trh

Zásadným problémom investovania do slovenských akcií širokou verejnosťou je fiasko z kupónových privatizácií, kde bola veľká väčšina minoritných akcionárov doslova ošklbaná o svoje peniaze. Nebolo žiadnym prekvapením (dokonca by sa dalo povedať, že sa to stalo národným športom), keď manažment “elegantne” a potichu previedol majetok na novo založené firmy s veľakrát takmer totožným názvom a svojim minoritným akcionárom nechal len zadĺženú a vytunelovanú firmu zrelú na konkurz a následnú likvidáciu.

Likvidita

Pomerne veľkou nevýhodou v prípade držby slovenských akcií je likvidita a s tým spojené sťažené podmienky na nákup a predaj akcií priamo na burze. Pomerne chabo rozvinutá funkčnosť a nezainteresovanosť zodpovedných strán o výraznejšie napredovanie a rozvoj kapitálového trhu na Slovensku je v tomto prípade zjavná.

Poplatky

Výška poplatkov bánk a brokerov za nákup alebo predaj cenných papierov na BCPB súvisí s veľmi nízkou likviditou na samotnej burze. Tieto poplatky sa môžu v prípade, že chceme nakúpiť akcie za menšiu čiastku vyšplhať až nad 5% z plánovanej investovanej sumy. To znamená, že v akonáhle akcie nakúpite, môžete byť okamžite v mínuse niekoľko percent. Pri pomerne nízkej volatilite to môže znamenať dlhú cestu k návratnosti investície aspoň na nulu.

Dividenda neznámou

Slovenských firiem kótovaných na burze, ktoré zároveň vyplácajú pravidelne každý rok dividendu je ako málo šafránu. V našich podmienkach je ide skôr o raritu.

PRIESTOR NA DISKUSIU K TOMUTO ČLÁNKU NÁJDETE TU.

<- Kliknite,ak sa vám článok páčil.