Warren Buffett a jeho 10 investičných pravidiel

Tohto známeho predstaviteľa value investingu, ktorý je všeobecne považovaný za najúspešnejšieho investora na svete pravdepodobne netreba bližšie predstavovať. “Veštec z Omahy” ako Warrena Buffetta prezývajú je podľa najnovšieho rebríčka najbohatších ľudí na svete, ktorý pravidelne uverejňuje časopis Forbes, štvrtým najbohatším človekom na planéte s celkovou hodnotou majetku 53,5 miliardy amerických dolárov. V dnešnom článku si zhrnieme 10 základných investičných pravidiel tohto vynikajúceho investora.

10 INVESTIČNÝCH PRAVIDIEL WARRENA BUFFETTA

1. Buď striedmy

Ak ste šetrní vo svojom súkromí, pokúste sa túto vlastnosť preniesť aj do vášho investovania. Šetrný investor vyžaduje podobné zmýšľanie aj od manažmentu firmy, ktorej akcie má v portfóliu. Vyhnete sa tak nadmernému a prehnanému vyplácaniu odmien manažmentu. Navyše takýto investori nepotrebujú rýchlo zhodnotiť peniaze na udržanie si svojho “drahého” životného štýlu.

2. Buď trpezlivý

Vyhýbajte sa príliš častému kupovaniu a predávaniu akcií. Počkajte si nejaký čas, kým vám turbolencie na trhu ponúknu dobrú možnosť na nákup alebo predaj. Trpezliví investori sú najlepšie pripravený na prichádzajúce možnosti. Citát Warrena Buffetta z listu akcionárom z roku 1990 hovorí za všetko: “Letargia hraničiaca s lenivosťou ostáva základným kameňom nášho investičného štýlu”.

3. Buď kontrarián

Buďte opatrní, keď sú ostatní chamtiví a buďte chamtiví, keď sú ostatní opatrní. Tým, že sa vyhnete davu, môžete nájsť cestu ako zarobiť peniaze.

4. Drž sa toho, čo vieš

Ak nerozumiete spôsobu ako firma zarába peniaze, nekupujte jej akcie a vyhnite sa jej. Počas 90-tych rokov sa Warren Buffett vďaka tomuto pravidlu vyhol investíciám do technologického sektora, čo ho po spľasnutí bubliny ochránilo od realizovania výrazných strát.

5. Buď sebavedomý

Nečakajte na to, že vám ostatní “schvália” vašu investíciu. Musíte byť schopní robiť investičné rozhodnutia bez toho, že vám iní potvrdia správnosť vašej voľby.

6. Nakupuj lacno

Nakupujte akcie firiem za cenu, ktorá je nižšia ako vnútorná hodnota akcie. Vytvárate si tak bezpečnostný vankúš (margin of safety) pre prípad, že by cena akcie ďalej klesala.

7. Hľadaj firmy, ktoré majú výraznú konkurenčnú výhodu

Firmy, ktoré majú konkurenčnú výhodu oproti iným firmám v odvetví sa oplatí sledovať. Rovnako dôležité je poznať bariéry vstupu nových firiem do odvetvia (vysoké kapitálové požiadavky na vstup do businessu, silná značka, patentové vlastníctvo, jedinečný produkt, úspory z rozsahu výroby a iné).

8. Kupuj vo veľkom

Ak nájde Warren Buffett spoločnosť, ktorá sa mu páči, namiesto odporúčanej širokej diverzifikácie, “široko” nakupuje akcie danej firmy.

9. Drž akcie tak dlho, ako je treba

Najobľúbenejším časovým horizontom držania akcií v portfóliu je pre Warrena Buffetta investičný horizont – navždy. To však neznamená, že na kúpené akcie zabudne. Sledovanie výkonu akcií je kľúčové a v prípade potreby je treba predávať.

10. Ver v Ameriku

Warren Buffett je známy aj tým, že verí v dlhodobú prosperitu amerických spoločností. Toto pravidlo mu dovoľuje nakupovať akcie firiem bez ohľadu na to, v akej cyklickej fáze hospodárstva sa ekonomika ako celok momentálne nachádza.

PRIESTOR NA DISKUSIU K TOMUTO ČLÁNKU NÁJDETE TU.

<- Kliknite,ak sa vám článok páčil.